Outsourcing księgowości – zalety i wady

Coraz więcej przedsiębiorców wybiera usługi biura rachunkowego, co wiąże się nie tylko z oszczędnością czasu i pieniędzy, ale też z szeregiem innych korzyści. W przypadku małej firmy outsourcing księgowości okazuje się idealnym rozwiązaniem, zdecydowanie wygodniejszym i tańszym niż zatrudnianie własnej księgowej.

Trzeba pamiętać o tym, że księgowość to jeden z najważniejszych działów w całej firmie, nawet najmniejsza pomyłka może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, łącznie z dużymi stratami finansowymi. Z kolei doświadczony i wykwalifikowany księgowy wymaga wysokiego wynagrodzenia za świadczone usługi, dlatego przy ograniczonym budżecie zdecydowanie bardziej opłacalne będzie podjęcie współpracy z biurem rachunkowym.

Liczne zalety korzystania z usług biura rachunkowego

Samodzielne zajmowanie się księgowością firmy jest zajęciem nie tylko czasochłonnym i żmudnym, ale wiąże się z dużym ryzykiem. Nietrudno o pomyłkę, która może wynikać przykładowo z nieznajomości najnowszych przepisów prawa, niewłaściwie wypełnionych dokumentów czy nieterminowego oddania ich do urzędu. Zatrudnienie własnej księgowej również może być problematyczne i wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami, które nadwyrężają firmowy budżet. Wygodnym, bezpiecznym i opłacalnym rozwiązaniem okazuje się podjęcie współpracy z biurem rachunkowym. Można powierzyć mu prowadzenie nie tylko księgowości, ale też skorzystać z szeregu dodatkowych usług, łącznie z doradztwem podatkowym, prawnym czy informatycznym.

Wykwalifikowani i doświadczeni księgowi zajmą się wszystkim, dbając o każdy szczegół. Biuro rachunkowe dostępne jest do dyspozycji klienta przez całą dobę, eksperci rozwiązują pojawiające się problemy na bieżąco. Z kolei przedsiębiorca może liczyć na zaoszczędzenie czasu, bo nie musi samodzielnie zajmować się księgowością ani kontrolować pracy osób, którym powierzono jej prowadzenie. Można mieć pewność, że wszystkie zestawienia i dokumenty zostaną prawidłowo wypełnione i złożone do odpowiednich urzędów w wyznaczonym terminie. Koszty korzystania z usług biura rachunkowego są zdecydowanie niższe niż zatrudnienie własnej księgowej, co wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiedniego stanowiska pracy, ponoszenia wydatków na licencje i szkolenia.

Czy outsourcing księgowości ma jakieś wady?

Mogłoby się wydawać, że korzystanie z usług biura rachunkowego wiąże się z samymi zaletami, ale trzeba mieć na uwadze też pewne wady tego rozwiązania. Wielu przedsiębiorców ceni sobie posiadanie własnego, lojalnego pracownika, który będzie doskonale znał firmę. W przypadku biura rachunkowego, które obsługuje wielu klientów, często nie można liczyć na indywidualne podejście. Minusem może być też sprawowanie mniejszej kontroli nad działaniem zewnętrznej firmy. Trzeba bazować na opiniach i referencjach klientów, trudno o dokładne sprawdzenie poziomu wiedzy i kwalifikacji wszystkich pracowników. Sprawdzonego partnera dot. outscourcingu księgowego znajdziesz pod adresem: https://www.pwc.pl/pl/uslugi/outsourcing-ksiegowy-doradztwo-podatkowe.html