Doradztwo podatkowe – kiedy warto z niego skorzystać?

Mnogość i niezwykła zawiłość przepisów sprawia, że często trudno jest odnaleźć się w ich skomplikowaniu. Bardzo często przepisy są również sformułowane w taki sposób, że mogą być niezrozumiałe dla osób, które na co dzień nie obcują z takimi aktami prawnymi. W takiej sytuacji można zgłosić się po pomoc do doradcy podatkowego. Czym zajmuje się doradztwo podatkowe? Przeczytasz w naszym artykule. 

Kim jest doradca podatkowy?

Dorada podatkowy to zawód, który łączy w sobie cechy doradcy finansowego i prawnika. Uprawnienia doradcy podatkowego nadawane są przez Ministerstwo Finansów, a osoba, która pełni taką funkcję, musi podejść do egzaminu państwowego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego oraz odbyć 2-letnią praktykę. Jego zadaniem jest profesjonalne doradztwo w kwestiach prawnych i finansowych, najczęściej związanymi z podatkami. Dodatkowo taka osoba reprezentuje swojego klienta w kontaktach z urzędami. Warto wiedzieć, że doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa oraz zobowiązany jest do zachowania etycznego. Zobowiązany jest on przede wszystkim do ochrony dóbr i mienia swoich klientów. To bardzo prestiżowy zawód, a uprawnienia te posiada w Polsce niewielka liczba osób.

Doradztwo podatkowe 

Doradztwo podatkowe to czynności polegające na opiniowaniu oraz wyjaśnianiu przepisów podatkowych oraz wynikających z nich obowiązków klientom. Wszystko w celu zabezpieczenia jego interesów, szczególnie w sytuacjach prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywania z tego tytułu rozliczeń podatkowych, zwieraniu umów ubezpieczeniowych, handlowych i kredytowych. Dodatkowo jego zadaniem jest również prognoza finansów przedsiębiorstwa, oraz wybór optymalnej formy opodatkowania.  To zabezpieczenie finansów firmy i zapewnienie bezpiecznego rozwoju przedsiębiorstwa. Korzystając z doradztwa podatkowego można mieć pewność odpowiedniego załatwienia swoich spraw, zrozumienia zawiłości przepisów oraz wyeliminowania ryzyka popełnienia błędu, który może skutkować wysoką grzywną nałożoną przez urzędy rozliczeniowe. Doradztwo podatkowe zapewnia profesjonalizm, skrupulatność i dokładność w dokonywaniu rozliczeń podatkowych.