Podatki pośrednie

Podatek od cukru – czym jest i czego dotyczy?

Podaż cukru, jak i innych substancji słodzących, jest coraz większa na całym świecie, co przekłada się na wzrost przypadków nadwagi i otyłości. Aby zredukować ilość ich spożycia, w 2021 r. polski rząd wprowadził podatek od cukru, który wiąże się ze zwiększoną ceną wielu produktów. Co dokładnie podrożało i dlaczego? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Podatek od cukru – czym jest?

Trzeba na początku wiedzieć, że podatek ten nie dotyczy wszystkich produktów spożywczych z dodatkiem cukru i substancji słodzących. Jest on sprecyzowany do napojów dosładzanych. Warto również zdawać sobie sprawę, że podatek ten obejmuje nie tylko słodziki, ale też kofeinę i taurynę, co sprawia, że wystarczy zawartość jednej z tych dwóch substancji, a danina musi zostać opłacona. Dlaczego powstała ta idea?

Podatek ten powstał z myślą o zwiększeniu jakości diety przeciętnego polaka, a to dzięki usunięciu produktów zawierających zbyt dużą ilość węglowodanów. Z racji na ten powód, opłata cukrowa idzie w 96,5% na zwiększenie jakości opieki zdrowotnej związanej z NFZ. Ma ona pomóc zarówno w edukacji i profilaktyce, jak i opłaceniu kosztów drogich badań i zabiegów, szczególnie u osób, które mają problemy z ciężką nadwagą i otyłością.

Czego nie dotyczy ten podatek?

Warto wiedzieć, że choć podatek ten obowiązuje większość napojów związanych z cukrem i słodzikami, nie dotyczy jednak wszystkich.

Co można dalej kupić bez obaw o wyższą cenę? Będą to m.in.:

  • suplementy diety,
  • wyroby medyczne,
  • produkty akcyzowe,
  • napoje, które zawierają w sobie przynajmniej 20% soku owocowego bądź warzywnego, jednocześnie mając poniżej 5 g słodzików na 100 ml produktu,
  • produkty, gdzie pierwsze miejsce w składzie zajmuje mleko bądź jego przetwory.

Jak widać, podatek od cukru nie wiąże się z każdym produktem pitnym. Warto jednak wiedzieć, kto za niego dokładnie płaci. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Kto płaci podatek od cukru?

Choć to klienci kupujący produkty dają pieniądze na opłacenie podatku, to są tylko pośrednikami w przekazaniu daniny. Uiszczenie podatku ciąży na osobie prawnej bądź fizycznej, jak i jednostce organizacyjnej, która jest jednym z:

  • podmiotów sprzedających bądź prowadzących sprzedaż produktów objętych podatkiem;
  • zamawiających, ale tylko wtedy, gdy skład napoju został ustalony w umowie zawartej przez producenta z zamawiającym.
podatek od cukru

Jak widać, aby utrzymać swoje dotychczasowe dochody, wiele firm musiało podwyższyć ceny swoich produktów. W ten sposób teraz każdy kupujący jest pośrednią częścią procesu opłacania podatku od cukru, który w przyszłości ma przynieść zdrowotne korzyści dla polskich obywateli.