ustawa o sygnalistach

Czym jest ustawa o sygnalistach?

Już od dłuższego czasu, ustawa o sygnalistach jest tematem nie tylko często poruszanym, ale też takim, który każe nam zaakceptować pewne nowe zasady, odnoszące się do osób, jakie zgłaszają określone naruszenia. Dodatkowo ustawa o sygnalistach, określa też pewne obowiązki, które spadają na przedsiębiorców, zatem warto być na bieżąco, co przedstawia aktualny projekt tej ustawy. 

Kim jest sygnalista? 

Na samym wstępie, trzeba wyjaśnić, kim jest sygnalista, a mianowicie jest to osoba, jakiej podstawowym zadaniem jest zgłaszanie wszystkich ewentualnych nieprawidłowości, które zachodzą w danej organizacji. Jest to osoba w pewien sposób powiązana z daną firmą, nie zawsze mowa tutaj ojej pracowniku, często może być to kontrahent lub nawet nasz klient, stara się on kierować się przy tym dobrem interesu publicznego. Wspomniana ustawa o sygnalistach, ma zapewnić im odpowiednie możliwości działania, z wykorzystaniem poszczególnych kanałów, jakie pozwolą zgłosić naruszenie prawa, zaliczają się do nich:

  • Zgłoszenia wewnętrzne
  • Zgłoszenia zewnętrzne
  • Ujawnienie publiczne
ustawa o sygnalistach

Co ma zagwarantować i przed czym ma chronić ustawa o sygnalistach?

Co ma więc zagwarantować ustawa o sygnalistach? Przede wszystkim pozwolić na zgłoszenie pewnych zastrzeżeń, między innymi w zakresie mobbingu pracowników, niestosowania zasad bezpieczeństwa w obrębie działania firmy, oszust podatkowych oraz ważnych co za tym idzie zastrzeżeń. Oczywiście ustawa o sygnalistach, ma także chronić samych sygnalistów, przed jakimikolwiek konsekwencjami, które mogą być efektem ich działań, a nawet szantażowaniu czy grożeniu im gdyby zdecydowali się oni dokonać zgłoszenia informującego o popełnieniu jakichkolwiek nadużyć.